Порядок компенсації фермерам вартості послуг з гуманітарного розмінування територій. Як подати заявку?
8 березня 2024 р. уряд України ухвалив рішення щодо способу використання коштів для компенсації витрат на гуманітарне розмінування сільськогосподарських земель. Прем'єр-міністр країни, Денис Шмигаль, оголосив про це важливе рішення під час прес-конференції.
Фермери тепер матимуть можливість укладати угоди та обирати між державними і приватними операторами гуманітарного розмінування. Головна умова – проходження підрядників через прозорий тендерний відбір. Наразі з державного бюджету на програму компенсації витрат на гуманітарне розмінування відведено 3 мільярди гривень на поточний рік.
Посадовці вважають, що такий підхід дозволить землевласникам якомога швидше повернутися до сільськогосподарської діяльності, що, в свою чергу, підсилить українську економіку, сприятиме розвитку ринку гуманітарного розмінування в країні та стимулюватиме національних виробників розмінувальної техніки.
За допомогою конкурентного тендерного відбору вдасться значно знизити ризики корупції, адже в процесі визначення переможця передбачено надійні заходи безпеки. Наприклад, у випадку подання фермером недостовірної інформації, він буде зобов'язаний повернути отримані кошти.
Перша віцепрем'єр-міністр та мінекономіки України Юлія Свириденко підкреслила важливість сприяння розвитку вітчизняних виробників. Прискорення процесу розмінування сільськогосподарських земель – це важливий крок у відновленні бізнесу на звільнених територіях. За словами посадовців, на меті Міністерства економіки – очищення 80% забруднених територій протягом наступних 10 років.
Нетехнічне обстеження територій – перший крок до розмінування
Першим важливим етапом для ухвалення рішення щодо розмінування є нетехнічне обстеження території (НТО). Цей процес складається зі збору, аналізу та підготовки даних для впровадження державних, місцевих та інших ініціатив, які передбачають організацію заходів із гуманітарного розмінування або очищення територій від вибухонебезпечних предметів (ВНП). Результати нетехнічного обстеження допомагають класифікувати територію за рівнем небезпеки, і визначити пріоритетність в черзі на очищення землі. Згідно цих висновків, територію класифікують з такими визначеннями:
- Ймовірно забруднена територія (на підставі отримання непрямих доказів);
- Підтверджена небезпечна територія (згідно прямих доказів забруднення);
- Виключена територія (на якій під час проведення НТО не виявлено тих чи інших доказів забруднення ВНП).
Головні задачі НТО – це:
- Збір та обробка даних про ймовірне забруднення території / акваторії ВНП із щонайменше трьох різних джерел;
- Визначення небезпек та ризиків для населення, що мешкає у безпосередній близькості до забруднених територій;
- Класифікація земель за рівнем небезпеки;
- Збір свідчень щодо нещасних випадків на землі, яка підлягає НТО;
- Позначення меж небезпечних територій;
- Аналіз та категоризація соціально-економічних і техногенно-екологічних чинників, які можуть впливати на пріоритетність очищення забрудненої ділянки.
Щоб отримати детальну інформацію стосовно гуманітарного розмінування, зокрема, замовити нетехнічне обстеження територій, звертайтесь:
Як фермеру подати заяву на гуманітарне розмінування?
- Землевласник подає заявку до Державного аграрного реєстру (ДАР), де проходить початкова перевірка: чи земля справді належить фермеру, чи пройшла вона нетехнічне обстеження, який статус небезпеки отримала територія. Прийом заявок триває до 15.11.2024.
- Далі перевірку проводить Центр протимінної діяльності.
- Наступний крок – це тендер через систему Prozorro: розрахунок витрат на розмінування, вибір переможців конкурсу, закупівля послуг.
З моменту подачі заявки до проведення тендеру відведено до 14 днів.
Після визначення підрядника сервіс Prozorro має сповістити про завершені торги фермера-замовника і оператора-переможця. Тендер може тривати до 7 днів, підписання договору має відбутись продовж 5 днів. Після цього землевласник і Мінекономіки мають оплатити послуги на спецрахунок протягом 5 днів після інформування.
Оператор розмінування приступає до своїх обов’язків продовж 5 днів після резервування повної суми.
Загалом, строк від подачі землевласником заявки на розмінування до початку протимінних робіт не має перевищувати 39 днів.
Найголовніша умова цього процесу: землевласник несе витрати у розмірі 20% від загальної суми на розмінування, решту 80% — покриває з бюджету Міністерство економіки України.
Після проведення заходів з очищення територій від вибухонебезпечних предметів, оператор протимінної діяльності звітує перед Центром гуманітарного розмінування. В разі проходження всіх перевірок, банк перераховує оплату за послуги виконавцю.
Важливо зазначити, що програма компенсації витрат на гуманітарне розмінування діє для землевласників, чиї території було визначено як небезпечні після обов’язкової експертизи НТО. Відшкодування від держави не отримають фермери, чиї землі знаходяться під санкціями, мають бенефіціарів-громадян країни-агресора, перебувають у процесі банкрутства/ліквідації або мають податкові борги.
Оператор протимінної діяльності «Вільний Шлях Є» має сертифікати на проведення таких видів діяльності:
- Нетехнічне обстеження територій;
- Технічне обстеження територій;
- Розмінування вручну;
- Очищення районів ведення бойових дій;
- Інформування населення щодо мінної небезпеки.