Професія демінера, функції та її роль для України

Демінер - це професія, яка виникла з потреби гуманітарного розмінування територій, що постраждали від війни. Вперше ця спеціалізація виникла у 1988 році, коли потрібні були людські ресурси для розмінування Афганістану, а саперів не вистачало. Тобто, демінер – це людина, яка займається пошуком вибухонебезпечних предметів. За допомогою спеціальних методів, демінери та демінерки знаходять боєприпаси, але не контактують з ними. Ця професія найбільш доступна для цивільних, які раніше ніяк не були пов’язані з військовою справою. Демінери найчастіше є в складі організацій, що займаються гуманітарним розмінуванням та поверненням безпечних умов проживання для цивільного населення. Люди, які проходять підготовку та стають демінерами мають завдання не тільки знайти боєприпаси, а й позначити їх місцезнаходження до часу прибуття співробітників Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Які функції виконує демінер?

Ставши сертифікованих демінером спеціаліст виконує такі функції:

  • Робить розмітку орієнтирів та попереджувальних знаків, що використовуються на ділянці;
  • Правильно позначає межі безпечної та небезпечної зони згідно Стандарту операційної процедури;
  • Повідомляє керівнику групи з розмінування в разі виявлення порушень у розмітці;
  • Розуміється та суворо дотримується заходів безпеки при виконанні робіт з розмінування;
  • Правильно використовує засоби індивідуального захисту та постійно проводить їх технічне обслуговування;
  • Розуміється на безпечному веденню робіт з пошуку, маркування, викопування вибухонебезпечних предметів при різних способах розмінування.

Демінер це спеціаліст, який прибуває на ділянку, щоб визначити та позначити наявність боєприпасів, тому він повинен бути уважним та зосередженим, стежити за порядком на ділянці, вміти правильно користуватися пошуковими засобами та розрізняти сигнали оповіщення про початок та закінчення роботи.

Роль демінерів для України

Розмінування в Україні є надзвичайно гострим питанням безпеки, життєдіяльності людей та економіки. Демінери та демінерки є основною ланкою у процесі розмінування міст та сіл, що знаходилися під окупацією. Професійними демінерами стають звичайні цивільні. Як відомо, внесок у перемогу робить кожен українець у різний спосіб. Особливе значення мають військові, сапери, рятувальники, медики та ін. Тому, безліч гуманітарних міжнародних та українських організацій проводять підготовку демінерів для очищення територій, що були забруднені небезпечними боєприпасами. Демінери є частиною відбудови. Жити в області де проходили бойові дії цивільному населенню надзвичайно небезпечно. Першими хто перевіряє небезпечні ділянки є демінери, після чого місцеві жителі мають змогу повертатися до своїх будинків, до роботи та привозити дітей. За даними ООН процеси розмінування та повернення біженців до свого житла позитивно впливають на економіку та добробут країни. Робота демінерів це безпека для дітей та дорослих. З відбудовою та розмінуванням в Україні стає більше випадків каліцтва від вибухонебезпечних предметів через неправильне поводження з підозрілими предметами та нехтуванням заходами безпеки. Діяльність демінерів зорієнтована на очищення, знешкодження від боєприпасів та комплексне інформування місцевого населення про небезпечні заміновані ділянки.